Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) na lata 2014-2020 jest kontynuacją Europejskiego Funduszu Rybackiego, który był wdrażany w latach 2007-2013.
Budżet Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) wynosi 6,5 mld EUR. Polsce przyznano ponad 531 mln EUR, co wraz z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln EUR) daje ok. 710 mln EUR. Oznacza to, że nasz kraj jest w czołówce państw, które otrzymały najwięcej środków – alokacja ta stanowi jedną z 4 najwyższych w Unii Europejskiej.
Program Operacyjny Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 zakłada realizację sześciu priorytetów:
I. Promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa;
II. Wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury;
III. Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa;
IV. Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich;
V. Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania;
VI. Zintegrowana Polityka Morska oraz Pomoc techniczna.
W ramach wyżej wymienionych priorytetów pomoc finansowa obejmować będzie nie tylko tradycyjnie rozumiane wsparcie sektora rybackiego, ale również wsparcie takich komponentów jak: rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz zintegrowana polityka morska.
W ramach perspektywy finansowej 2014-2020 dofinansowaniem objęte będzie rybołówstwo morskie, rybołówstwo śródlądowe oraz akwakultura, a także w niewielkim zakresie przetwórstwo.
Wsparcie dla akwakultury zakłada częściowo kontynuację działań z okresu programowania 2007-2013 jak np. działania wodno-środowiskowe, ale z możliwością wsparcia dla zadań inwestycyjnych, które obejmować będą koszty związane z ochroną i rozmnażaniem zwierząt wodnych w ramach programów ochrony środowiska i odbudowy różnorodności biologicznej.
Nowością są usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury. Pomocą finansową będzie mógł być objęty m. in. zakup usług doradczych o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym, związany z prowadzeniem gospodarstwa.
Przewidziane jest również wsparcie dla nowych hodowców w zakresie rozpoczęcia działalności w sektorze akwakultury. Młodzi hodowcy będą mogli ubiegać się o pomoc finansową na zakładanie przedsiębiorstw akwakultury. Warunkiem jest posiadanie przez nich odpowiednich umiejętności i kompetencji zawodowych, których uzyskanie, będzie również finansowane z PO RYBY 2014-2020.
Dodatkowo obszarem wsparcia w sektorze akwakultury w ramach przyszłej perspektywy finansowej, jest ubezpieczenie zasobów akwakultury. Pomoc finansowa w niniejszym zakresie będzie kierowana do producentów z sektora akwakultury w celu ubezpieczenia zasobów akwakultury. Ubezpieczenie może pokrywać straty ekonomiczne powstałe m. in. w związku z klęskami żywiołowymi, niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi i chorobami w akwakulturze.